Farmy fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które przynosi spore korzyści finansowe. Dotyczy to nie tylko samych przedsiębiorców, ale także inwestorów szukających pomysłu na biznes. Dowiedz się więcej o farmach fotowoltaicznych. Sprawdź, kto może zdecydować się na budowę farmy i jaka jest opłacalność inwestycji tego typu.
Koszt farmy fotowoltaicznej
Stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się więc na instalacje fotowoltaiczne. Jednorazowy wydatek może zwrócić się w krótkim czasie, zwłaszcza jeżeli zużycie energii jest naprawdę duże. Można jednak założyć farmę fotowoltaiczną nie tylko na własne potrzeby. Możliwa jest także sprzedaż energii elektrycznej. Sprawdź, ile kosztuje instalacja i jaka jest opłacalność farmy fotowoltaicznej.
Ile kosztuje projekt farmy fotowoltaicznej 1mw?
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 mw to doskonała inwestycja. Ile jednak kosztuje taki projekt? Tak naprawdę nie można orientacyjnie określić jego ceny, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się:
- typ instalacji,
- sposób zagospodarowania terenu,
- lokalizację.
Firmy zajmujące się projektowaniem farm fotowoltaicznych zwykle wyceniają je indywidualnie, uwzględniając wymagania przyszłego inwestora.
Ile kosztuje 1 hektar farmy fotowoltaicznej?
Inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej może mieć bezpośredni wpływ na oszczędności konkretnego przedsiębiorstwa. Właściciel takiej instalacji jako wytwórca energii może z niej korzystać na określonych prawnie warunkach. Coraz częściej jednak zdarza się, że z instalacji fotowoltaicznej czerpie się dodatkowe korzyści. Ma to miejsce w przypadku sprzedaży prądu innym podmiotom. Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników m.in. mocy instalacji. A jak wygląda sam koszt instalacji? Budowa i uruchomienie 1 hektara takiej farmy nie należy do najtańszych. Zależnie od wspomnianych już wyżej czynników, a także technologii paneli jest to wydatek rzędu 3 milionów złotych.
Kto może zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Farma słoneczna pozwala na czerpanie korzyści ze sprzedaży energii. Tego typu inwestycje przynoszą więc stabilne zyski finansowe, co składania do nich inwestorów. Bardzo często jednak na instalację fotowoltaiczną decydują się także deweloperzy, którzy energię OZE wykorzystują na potrzeby inwestycji własnych.
Deweloper
Energia słoneczna jest zdecydowanie korzystniejsza dla środowiska naturalnego niż materiały opałowe. Stworzenie własnej sieci energetycznej wynikające z budowy farmy fotowoltaicznej czyni więc inwestycje dewelopera ekologicznymi. To jednak nie wszystko, ponieważ dzięki temu może on dostarczać prąd do budynków mieszkalnych, biurowców czy obiektów przemysłowych na zasadach rynkowych. Dla firmy jest to więc stały dochód.
Inwestor
Ceny sprzedaży energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe. Jest to więc segment rynku, na którym można się wzbogacić. Chociaż finansowanie inwestycji wymaga dużego wkładu finansowego, to jednak można liczyć na pewny zwrot inwestycji. Komercyjna instalacja PV jest często traktowana jako szansa dla inwestora. Zdarza się więc, że są na nią zaciąganie kredyty bankowe.
Farma fotowoltaiczna – zysk nie tylko dla inwestora i dewelopera
Energia słoneczna będąca podstawą, jeżeli chodzi o farmy fotowoltaiczne, jest coraz bardziej ceniona przez świat biznesu. Pozyskiwanie prądu z instalacji OZE pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne np. przedsiębiorstw produkcyjnych. Okazuje się więc, że mimo dużego wydatku początkowego właściciel instalacji zyskuje nawet kilkaset tys zł rocznie. Co więcej, budowa farmy fotowoltaicznej ma wpływ na wizerunek firmy, która w oczach klientów i odbiorców usług zyskuje miano dbającej o środowisko naturalne.
Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?
Budowa farmy fotowoltaicznej jest sporym przedsięwzięciem, co oznacza, że potrzeba czasu i wielu zasobów, aby mogło być ono zrealizowane. Im większą powierzchnię ma mieć farma PV, tym dłużej może trwać sama budowa. Nie bez znaczenia jest także uwzględnienie kwestii, jaką jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący warunków zabudowy na danym terenie czy uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Dotyczy to m.in. kwestii, jaką jest wykonanie przyłącza do sieci. Budowa instalacji PV może więc trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Ile można zarobić?
Na roczny zysk netto, jaki pozwala zdobyć system PV wpływa wiele czynników. Jest to m.in. jego lokalizacja, rozmiar inwestycji czy technologia, która została wykorzystana do stworzenia paneli. Szacuje się, że średniej wielkości inwestycja może wyprodukować ok. 1000 MWh prądu rocznie. Wystarczy przemnożyć więc tę liczbę przez koszt 1 MWh i wychodzi orientacyjny zysk roczny. Warto natomiast pamiętać, że aukcje OZE rządzą się swoimi prawami. Tam średnia cena sprzedaży prądu może być zróżnicowana.
Czym jest sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym?
Wielu inwestorów, którzy zainwestowali w farmę PV do dystrybucji prądu, wykorzystuje system aukcyjny. Polega on na tym, że w dużych instalacjach np. 1 mw wszelkie nadwyżki z farm PV można sprzedać za pomocą systemu aukcyjnego. Wystawia się tam ilość energii elektrycznej, a także określa, jaka jest cena sprzedaży energii. Nabywca z kolei przedstawia, ile chce jej nabyć i jaką kwotę jest w stanie na to przeznaczyć. Jeżeli dochodzą do porozumienia, to prąd sprzedawany jest po ustalonej cenie.
Farma fotowoltaiczna – dofinansowania
Inwestorzy planujący budowę farmy fotowoltaicznej mogą skorzystać z różnego rodzaju programów wsparcia finansowego. Są to m.in. dotacje, ulgi podatkowe, specjalne programy związane z ochroną środowiska. Zdarza się, że banki proponują z kolei niskooprocentowane kredyty celowe. Korzystając z takich rozwiązań, można obniżyć początkowy koszt inwestycji.