Farma fotowoltaiczna koszt: jak zbudować ekologiczny biznes krok po kroku?

Spis treści

Budowa farmy fotowoltaicznej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Jeśli dysponujesz odpowiednim gruntem, to także i Ty możesz pomyśleć o takim przedsięwzięciu. Musisz jednak wiedzieć, z jakimi kosztami oraz wyzwaniami się to wiążę. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem, dzięki któremu przekonasz się, czy farmy fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja.

Farma fotowoltaiczna — co to jest?

Farmy fotowoltaiczne to wielkoobszarowe elektrownie słoneczne wytwarzające energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Najczęściej przeciętna moc takiej instalacji wynosi od 0,5 do 5 MWp.

Z czego składa się farma fotowoltaiczna?

Każda farma składa się z połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów. Cały system jest najczęściej zainstalowany na specjalnych stelażach umieszczonych na gruncie.

Budowa farmy fotowoltaicznej — dla kogo?

Na budowę farmy fotowoltaicznej mogą się zdecydować zarówno firmy energetyczne, które produkują prąd na szeroką skalę, jak i prywatni inwestorzy, którzy są zarazem konsumentem energii elektrycznej. Elektrownię słoneczną mogą także zbudować przedsiębiorcy, których firmy wyróżniają się dużym zapotrzebowaniem na prąd. Jest to także korzystne rozwiązanie dla właścicieli gruntów, które mogą zostać przeznaczone pod budowę farm fotowoltaicznych.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej — co na nie wpływa?

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej można podzielić na wydatki związane z etapem projektowania oraz budowy. Zależą one od wielu różnorodnych czynników, które wpływają na ostateczną cenę takiego przedsięwzięcia.

Koszty farmy fotowoltaicznej — etap projektowy

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej na etapie projektowania składa się z następujących elementów:

 • projektów wykonawczych,
 • warunków zabudowy lub wypisu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego,
 • decyzji środowiskowej,
 • warunków przyłączeniowych,
 • projektu budowlanego oraz pozwolenia na budowę.

Dokumentacja projektowa to około 3-5% wszystkich wydatków związanych z postawieniem elektrowni słonecznej.

Koszty farmy fotowoltaicznej — etap budowy

Na to, ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej, wpływają także koszty zakupu i montażu m.in.:

 • modułów słonecznych,
 • inwerterów,
 • stacji transformatorowej,
 • konstrukcji,
 • przyłączy średniego napięcia,
 • okablowania,
 • elementów zabezpieczających.

Należy także doliczyć koszty:

 • obsługi geodezyjnej,
 • nadzoru budowlanego,
 • ochrony,
 • ubezpieczenia,
 • zaplecza budowy.

Decydując się na budowę farmy, trzeba więc liczyć się ze sporymi wydatkami. Zależą one również m.in. od lokalizacji oraz wielkości farmy, a także odległości od miejsca przyłączenia do sieci energetycznej.

Ile kosztuje 1 ha farmy fotowoltaicznej?

Na takim obszarze najczęściej udaje się zainstalować panele o mocy 800-900 kWp. Koszt inwestycji może wynosić nawet 4 mln zł. Są to jednak tylko szacunkowe dane, gdyż cena farmy zależy od wielu różnych składowych.

Ile kosztuje wybudowanie 1 MW farmy fotowoltaicznej?

Farma o mocy 1 MW i wydajności 1000 MWh/ rok kosztuje około 3 mln zł. Rzeczywiste wydatki mogą jednak być zdecydowanie inne.

Jak zaoszczędzić na budowie farmy fotowoltaicznej?

Jeśli planujesz zbudować farmę fotowoltaiczną, to powinieneś wiedzieć, w jaki sposób obniżyć związane z tym koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest finansowanie inwestycji z dotacji. Unia Europejska przewiduje dopłaty do instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii. W przypadku farmy fotowoltaicznej można skorzystać z ogólnodostępnych rozwiązań oraz regionalnych programów operacyjnych. Jednym z podmiotów finansującym tego typu inwestycje jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Farmy fotowoltaiczne — dofinansowania

Program „Energia Plus” skierowany jest do przedsiębiorców i przewiduje pożyczkę pokrywającą do 85% kosztów kwalifikowanych, a wysokość dotacji wynosi od 500 000 do nawet 500 000 000 zł. Firmy i indywidualni inwestorzy mogą także skorzystać z premii termomodernizacyjnej lub kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach.

Kiedy zwracają się koszty budowy farmy fotowoltaicznej?

Zwrot budowy farmy o mocy 1000 MWh następuje średnio po około 9 latach.

Zyski z budowy farmy fotowoltaicznej

Średni przychód generowany przez farmę o mocy 1 MW wynosi około 300 000 zł. Po odjęciu rocznych kosztów utrzymania można przyjąć, że dochód wynosi około 150 000 zł. Sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmę, a dokładniej średnia cena nadwyżki prądu jest określana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Ile energii produkuje farma fotowoltaiczna?

Średnia produkcja energii farmy o mocy 1 MW to około 1100 MWh prądu.

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?

Budowa farmy o mocy 1 MW trwa najczęściej około 6-7 miesięcy.

Od czego zacząć budowę farmy fotowoltaicznej?

Jeśli już wiesz, ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej, musisz poznać etapy jej budowy. Jest to przedsięwzięcie, które wiążę się z wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić. Inwestor musi zapoznać się wcześniej z przepisami, aby wiedzieć, jak postawić elektrownię zgodnie z prawem.

Czy budowa farmy fotowoltaicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Montaż paneli fotowoltaicznych o mocy większej niż 50 kW zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Kiedy jest wymagana decyzja środowiskowa dla farmy fotowoltaicznej?

Jest ona wymagana, gdy elektrownia słoneczna w znacznym stopniu będzie wpływać na środowisko. Dotyczy to farm o powierzchni powyżej 0,5 ha na terenach objętych ochroną oraz 1 ha na pozostałych obszarach.

W jakiej odległości od zabudowań może powstać farma fotowoltaiczna?

Nie ma przepisów określających minimalną odległość od zabudowań. Zaleca się jednak, aby farma znajdowała się co najmniej 100 metrów od budynków mieszkalnych.