Tzw. kafarowanie przeprowadza się w ramach różnego rodzaju prac budowlanych. Bardzo często przydaje się także w fotowoltaice – szczególnie podczas budowy farm fotowoltaicznych i innych dużych instalacji. Czym jest kafar? Jakie dokładnie prace wykonuje się przy użyciu kafara? Gdzie sprawdza się najlepiej? Zobacz!
Co to jest „kafar”?
Co oznacza słowo „kafar”? Jest to nazwa urządzenia budowlanego, które służy do kafarowania (inaczej palowania), czyli wbijania pionowych pali w grunt. Kafar może być używany na lądzie, ale też na wodzie, gdzie służy do wbijania pali w dno zbiornika wodnego.
Zasada działania kafara jest dość prosta. Ma on tzw. wieżę, na której zamontowana jest baba, czyli masywny ciężar (ważący od kilkudziesięciu kilogramów do kilkudziesięciu ton) umożliwiający wbijanie pali w ziemię. Baba wykonuje ruch w górę i w dół na stosunkowo krótkim odcinku, mierzącym od kilku do kilkunastu centymetrów i porusza się bardzo szybko, wykonując nawet do kilkunastu uderzeń na sekundę.
Rodzaje kafarów
Pierwsze kafary znacznie różniły się od tych używanych obecnie. Początkowo konstrukcja wykonana była w całości z drewna, w formie kozła z kołem linowym. Do wbijania pali służył drewniany kloc zamocowany do liny. Podnoszono go ręcznie, a następnie opuszczano. Dziś w postaci napędu kafara stosuje się bardziej wyrafinowane mechanizmy. Dlatego wyróżniamy kafary:
- pneumatyczne (inaczej powietrzne, ponieważ napęd działa za sprawą dostarczanego do baby sprężonego powietrza) – używane dziś najczęściej,
- hydrauliczne,
- spalinowe.
Ponadto przy drobnych pracach i niewielkich palach lub słupkach niekiedy stosuje się kafary ręczne. Przy większych przedsięwzięciach zdecydowanie lepiej sprawdzi się kafar samojezdny, który przyspiesza prace i ułatwia ich realizację na dużym terenie.
Kafary można także podzielić na grupy ze względu na typ konstrukcji, m.in. na:
- kafary o konstrukcji drewnianej ze stalowymi prowadnicami pionowymi,
- kafary obrotowe (z obrotowymi głowicami),
- kafary z prowadnicami pochylnymi i ruchomymi (z masztami dającymi możliwość pochyłu w płaszczyźnie prawo-lewo oraz góra-dół).
W fotowoltaice najchętniej wykorzystuje się ten ostatni typ, ponieważ jest to urządzenie, dzięki któremu wbijany pal może być ustawiony pod ustalonym kątem.
Do czego służy kafar?
W praktyce kafary wykorzystuje się podczas wielu różnych prac konstrukcyjnych, takich jak:
- wbijanie pali fundamentowych pod trakcje elektryczne,
- wbijanie barier drogowych, elementów ogrodzeń itp.,
- wbijanie słupów pod konstrukcje fotowoltaiczne,
- wykonywanie ostróg morskich – ochrony piaszczystych nabrzeży, tzw. falochronów (w tym celu wykorzystuje się tzw. kafar kroczący),
- wbijanie pali pod różnego rodzaju konstrukcje budowlane.
Dzięki głowicy obrotowej kafar może też służyć do wiercenia w gruncie i formowania w nim pali betonowych. Współpracuje ponadto z palami drewnianymi i metalowymi.
Gdzie kafar sprawdzi się najlepiej?
Kafar sprawdzi się znakomicie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wbicia pali lub słupów w grunt – niezależnie od tego, czy mają być ustawione pionowo, czy też pod kątem. Sprawdza się bardzo dobrze w zasadzie na wszystkich typach gruntów – także na zbitym czy nawet kamienistym podłożu. Jedynym poważnym przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest betonowanie.
Obecnie kafar to w zasadzie niezbędny sprzęt na budowie farm fotowoltaicznych. Pozwala bowiem tworzyć stabilne i bezpieczne podpory pod panele PV. Jednocześnie przyspiesza pracę i pomaga zmniejszać koszty budowy!